BK1/S520-15-R
Description
FUSE 15A 420VAC CARTRIDGE
DataSheet
BK1/S520-15-R PDF
Type Description
Series:S520
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):15 A
Voltage Rating - AC:420 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1.5kA
Melting I²t:220
Approval Agency:TUV, UR
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)