1025HC20-RTR
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FUSE BRD MNT 20A 72VAC/125VDC SM
Catalog
Fuses
DataSheet
1025HC20-RTR PDF
Type Description
Series:1025HC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):20 A
Voltage Rating - AC:72 V
Voltage Rating - DC:125 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2-SMD, Square End Block
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A AC, 500A DC
Melting I²t:25
Approval Agency:cURus, PSE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.124" Dia x 0.394" L (3.15mm x 10.00mm)