TR2/6125FF3.5-R
Description
FUSE BOARD MNT 3.5A 125VAC 72VDC
DataSheet
TR2/6125FF3.5-R PDF
Type Description
Series:6125FF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):3.5 A
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:72 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2410 (6125 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:7.28
Approval Agency:cULus
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.240" L x 0.107" W x 0.107" H (6.10mm x 2.72mm x 2.72mm)