SF-1206S315W-2
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FUSE BOARD MNT 3.15A 65VDC 1206
Catalog
Fuses
DataSheet
SF-1206S315W-2 PDF
Type Description
Series:SinglFuse™ SF-1206SxxxW
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):3.15 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:65 V
Response Time:Slow Blow
Package / Case:1206 (3216 Metric), Concave
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:2.2
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W x 0.043" H (3.20mm x 1.60mm x 1.10mm)