BK/GDC-V-1.6A
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM
Catalog
Fuses
DataSheet
BK/GDC-V-1.6A PDF
Type Description
Series:GDC
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):1.6 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:21.7
Approval Agency:cULus, IMQ, MITI/JET
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)