0215.200H
Description
FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM
DataSheet
0215.200H PDF
Type Description
Series:215
Package:-
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):200 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1.5kA
Melting I²t:0.37
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM