0229.375MXS
Description
FUSE GLASS 375MA 250VAC 2AG
DataSheet
0229.375MXS PDF
Type Description
Series:229
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):375 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:2AG, 5mm x 15mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.58
Approval Agency:CSA, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)