0473.500YRT3
Description
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC
DataSheet
0473.500YRT3 PDF
Type Description
Series:PICO® II 473
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):500 mA
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:125 V
Response Time:Slow Blow
Package / Case:Axial
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:0.21
Approval Agency:CSA, UR
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.135" Dia x 0.280" L (3.43mm x 7.11mm)