GDC-100MA
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
BUSS SMALL DIMENSION FUSE
Catalog
Fuses
DataSheet
GDC-100MA PDF
Type Description
Series:GDC
Package:-
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):100 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.045
Approval Agency:cURus, IMQ
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)