TR2/1025FA12-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FUSE BOARD MNT 12A 250VAC 60VDC
Catalog
Fuses
DataSheet
TR2/1025FA12-R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):12 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:60 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2-SMD, Square End Block
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:498
Approval Agency:CSA, UR
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.405" L x 0.109" W x 0.109" H (10.29mm x 2.77mm x 2.77mm)