LMIN015.ZXPROA
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE AUTO 15A 58VDC BLADE 25PC
Catalog
Fuses
DataSheet
LMIN015.ZXPROA PDF
Type Description
Series:MINI®
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Automotive
Current Rating (Amps):15 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:58 V
Response Time:-
Package / Case:Blade, Miniature (Low Profile)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1kA
Melting I²t:-
Approval Agency:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Color:Blue
Size / Dimension:0.429" L x 0.150" W x 0.299" H (10.90mm x 3.80mm x 7.60mm)