021501.6MRET1SPP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM
Catalog
Fuses
DataSheet
021501.6MRET1SPP PDF
Type Description
Series:215SP
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):1.6 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1.5kA
Melting I²t:6.83
Approval Agency:CE, CQC, CSA, KC, PSE, UR, VDE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)