LMIN010.V
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE AUTO 10A 32VAC/VDC BLADE
Catalog
Fuses
DataSheet
LMIN010.V PDF
Type Description
Series:LP MINI® 891
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Automotive
Current Rating (Amps):10 A
Voltage Rating - AC:32 V
Voltage Rating - DC:32 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:Blade, Miniature (Low Profile)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:-
Melting I²t:-
Approval Agency:SAE, UL
Operating Temperature:-
Color:Red
Size / Dimension:0.429" L x 0.150" W x 0.344" H (10.90mm x 3.81mm x 8.73mm)