F1206HB30V024TM
DataSheet
F1206HB30V024TM PDF
Type Description
Series:SolidMatrix® 1206HB
Current Rating (Amps):30 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:24 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:300A
Melting I²t:270
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W x 0.038" H (3.20mm x 1.60mm x 0.97mm)