BK1/GMC-800-R
Description
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM
DataSheet
BK1/GMC-800-R PDF
Type Description
Series:GMC
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):800 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Medium Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.85
Approval Agency:CSA, KC, UL
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SFE-30
SFE-30
SFE 30 AMP GLASS FUSE - (5 IN TI
5HT 315-R
5HT 315-R
FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM