FSF-250MA
Manufacturer
OptiFuse
VIGOR # :
Description
GLASS FUSE-3.6X10MM, FAST 250MA
Catalog
Fuses
DataSheet
FSF-250MA PDF
Type Description
Series:FSF
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):250 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:Cartridge, Non-Standard
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:0.01093
Approval Agency:cULus
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.142" Dia x 0.394" L (3.60mm x 10.00mm)