MIC207.5V
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE AUTO 7.5A 32VDC BLADE MICRO
Catalog
Fuses
DataSheet
MIC207.5V PDF
Type Description
Series:MICRO2™
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Automotive
Current Rating (Amps):7.5 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:32 V
Response Time:-
Package / Case:Blade, Micro
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1kA
Melting I²t:-
Approval Agency:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Color:Brown
Size / Dimension:0.358" L x 0.150" W x 0.311" H (9.10mm x 3.80mm x 7.90mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
0313.150VXP
0313.150VXP
FUSE GLASS 150MA 250VAC 3AB 3AG
0495050.UXA
0495050.UXA
FUSE AUTO 50A 32VAC AUTO LINK
FXG-6.3A
FXG-6.3A
THRU HOLE 2.7X7.3MM, FAST 6.3A
PX0733
PX0733
CONN SEALING COVER BLACK
CC2080
CC2080
DUAL LINE COIL CORD, 6'
172419 YL001
172419 YL001
HOOK-UP STRND 24AWG YELLOW 1000'
MIC207.5V
MIC207.5V