FCM-500MA
Manufacturer
OptiFuse
VIGOR # :
Description
SMD FUSE-2410, FAST ACTING 500MA
Catalog
Fuses
DataSheet
FCM-500MA PDF
Type Description
Series:FCM
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):500 mA
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:32 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2410 (6125 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A AC, 300A DC
Melting I²t:-
Approval Agency:CSA, cULus
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.240" L x 0.100" W x 0.100" H (6.10mm x 2.54mm x 2.54mm)