APR58-UL-1A
Description
FUSE AUTO 1A 58VDC BLADE
DataSheet
APR58-UL-1A PDF
Fuse Type:Automotive
Current Rating (Amps):1 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:58 V
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1kA
Melting I²t:2.3
Approval Agency:cURus, UL248-1
Operating Temperature:-
Color:Black
Size / Dimension:0.748" L x 0.197" W x 0.531" H (19.00mm x 5.00mm x 13.50mm)