MF-RX375/72-0-14
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FUSE PTC RESETTABLE
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
MF-RX375/72-0-14 PDF
Type Description
Series:MF-RX/72
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:-
Voltage - Max:72V
Current - Max:40 A
Current - Hold (Ih) (Max):3.75 A
Current - Trip (It):7.5 A
Time to Trip:24 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):-
Resistance - Post Trip (R1) (Max):-
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:1.118" L x 0.122" W (28.40mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.402" (10.20mm)