CMF-RQ50-0
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 230V 90MA 8DIP
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
CMF-RQ50-0 PDF
Type Description
Series:CMF-RQ
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Ceramic
Voltage - Max:230V (600V Int)
Current - Max:3 A
Current - Hold (Ih) (Max):90 mA
Current - Trip (It):190 mA
Time to Trip:100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):-
Resistance - Post Trip (R1) (Max):-
Resistance - 25°C (Typ):50 Ohms
Operating Temperature:-
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:8-DIP (0.197", 5.00mm)
Size / Dimension:0.787" L x 0.354" W (20.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):0.398" (10.10mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)