MPRV120V200
Manufacturer
Meritek
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 120V 2A RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
MPRV120V200 PDF
Type Description
Series:MPRV
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Polymeric
Voltage - Max:120V
Current - Max:20 A
Current - Hold (Ih) (Max):2 A
Current - Trip (It):4.2 A
Time to Trip:36 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):80 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):210 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.925" Dia x 0.161" T (23.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):1.098" (27.90mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.402" (10.20mm)