PTGL09BD4R7N2B51B0
Description
PTC RESET FUSE 24V 216MA RADIAL
DataSheet
PTGL09BD4R7N2B51B0 PDF
Type Description
Series:POSISTOR®, PTGL
Package:Bulk
Part Status:Not For New Designs
Type:Ceramic
Voltage - Max:24V
Current - Max:2 A
Current - Hold (Ih) (Max):216 mA
Current - Trip (It):398 mA
Resistance - Post Trip (R1) (Max):-
Resistance - 25°C (Typ):4.7 Ohms
Operating Temperature:-10°C ~ 60°C
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.374" Dia x 0.157" T (9.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.610" (15.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)