MPTS1210L075R
Manufacturer
Meritek
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 8V 0.75A 1210
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
MPTS1210L075R PDF
Type Description
Series:MPTS
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Polymeric
Voltage - Max:8V
Current - Max:100 A
Current - Hold (Ih) (Max):750 mA
Current - Trip (It):1.5 A
Time to Trip:100 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):130 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):400 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1210 (3225 Metric), Concave
Size / Dimension:0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.028" (0.70mm)