TRF250-120T-R2-B-0.5
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 60V 120MA RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
TRF250-120T-R2-B-0.5 PDF
Type Description
Series:PolySwitch®, TRF250
Package:Bag
Part Status:Active
Type:Polymeric
Voltage - Max:60V (250V Int)
Current - Max:3 A
Current - Hold (Ih) (Max):120 mA
Current - Trip (It):240 mA
Time to Trip:750 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):8 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):16 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.256" L x 0.181" W (6.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)