MPTR90V035
Manufacturer
Meritek
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 90V 0.35A RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
MPTR90V035 PDF
Type Description
Series:MPTR
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Polymeric
Voltage - Max:90V
Current - Max:40 A
Current - Hold (Ih) (Max):350 mA
Current - Trip (It):750 mA
Time to Trip:10 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):700 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):2.5 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)