PTR030V0090-BK
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 30V 900MA RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
PTR030V0090-BK PDF
Type Description
Series:PTR030V
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Polymeric
Voltage - Max:30V
Current - Max:40 A
Current - Hold (Ih) (Max):900 mA
Current - Trip (It):1.8 A
Time to Trip:5.9 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):70 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):220 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.291" L x 0.118" W (7.40mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.480" (12.20mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)