MF-RX020/72-AP
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 72V 200MA RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
MF-RX020/72-AP PDF
Type Description
Series:MF-RX/72
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:-
Voltage - Max:72V
Current - Max:40 A
Current - Hold (Ih) (Max):200 mA
Current - Trip (It):400 mA
Time to Trip:2.2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):-
Resistance - Post Trip (R1) (Max):-
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.291" Dia x 0.122" W (7.40mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)