RUSBF160-AP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 16V 1.6A RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
RUSBF160-AP PDF
Type Description
Series:PolySwitch®, RUSBF
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Type:Polymeric
Voltage - Max:16V
Current - Max:40 A
Current - Hold (Ih) (Max):1.6 A
Current - Trip (It):3.2 A
Time to Trip:9 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):30 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):110 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.350" L x 0.118" W (8.90mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.598" (15.20mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.199" (5.05mm)