NANOSMD175LR-2
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 6V 1.75A 1206
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
NANOSMD175LR-2 PDF
Type Description
Series:PolySwitch®, LoRho
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Polymeric
Voltage - Max:6V
Current - Max:50 A
Current - Hold (Ih) (Max):1.75 A
Current - Trip (It):5 A
Time to Trip:1 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):8 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):-
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-
Ratings:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:0.127" L x 0.063" W (3.22mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.039" (1.00mm)