TRF250-080T-AP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
TRF250-080T-AP PDF
Type Description
Series:PolySwitch®, TRF250
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Polymeric
Voltage - Max:60V (250V Int)
Current - Max:3 A
Current - Hold (Ih) (Max):80 mA
Current - Trip (It):160 mA
Time to Trip:4 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):15 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):-
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.228" Dia x 0.354" T (5.80mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max):0.748" (19.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)