RLD60P300XFF
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 60V 3A RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
RLD60P300XFF PDF
Type Description
Series:POLY-FUSE®, RLD60
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Type:Polymeric
Voltage - Max:60V
Current - Max:40 A
Current - Hold (Ih) (Max):3 A
Current - Trip (It):6 A
Time to Trip:19.8 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):100 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.980" Dia x 0.122" T (24.90mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.402" (10.20mm)