PFRA.040.3
Manufacturer
Schurter
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 60V 400MA RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
PFRA.040.3 PDF
Type Description
Series:PFRA
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Type:Polymeric
Voltage - Max:60V
Current - Max:40 A
Current - Hold (Ih) (Max):400 mA
Current - Trip (It):800 mA
Time to Trip:3.8 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):520 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):1.29 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):0.539" (13.70mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)