RLD30P300UF
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 30V 3A RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
RLD30P300UF PDF
Type Description
Series:POLY-FUSE®, RLD30
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Type:Polymeric
Voltage - Max:30V
Current - Max:40 A
Current - Hold (Ih) (Max):3 A
Current - Trip (It):6 A
Time to Trip:10.8 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):20 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):80 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.449" L x 0.118" W (11.40mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.681" (17.30mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)