HVR600P160CFF
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
PTC RESET FUSE 60V 160MA RADIAL
Catalog
PTC Resettable Fuses
DataSheet
HVR600P160CFF PDF
Type Description
Series:POLY-FUSE®, HVR600
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Type:Polymeric
Voltage - Max:60V (600V Int)
Current - Max:3 A
Current - Hold (Ih) (Max):160 mA
Current - Trip (It):320 mA
Time to Trip:7 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):4 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):18 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Ratings:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.630" L x 0.236" W (16.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.496" (12.60mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.201" (5.10mm)