SMB10J11AHR5G
Description
TVS DIODE 11V 18.2V DO214AA
DataSheet
SMB10J11AHR5G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMB10J
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):11V
Voltage - Breakdown (Min):12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):54.9A
Power - Peak Pulse:1000W (1kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)