10BJ17CA
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 17V 27.6VC 1KW DO214AA
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
10BJ17CA PDF
Type Description
Series:10BJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):17V
Voltage - Breakdown (Min):18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):36.3A
Power - Peak Pulse:1000W (1kW)
Power Line Protection:No
Applications:Telecom
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)