SMCJ440A-H
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 440V 713V SMC
DataSheet
SMCJ440A-H PDF
Type Description
Series:SMCJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):440V
Voltage - Breakdown (Min):492V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:713V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):2.1A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)