CDSOD323-T36SC
Description
TVS DIODE 36V 75V SOD323
DataSheet
CDSOD323-T36SC PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):36V
Voltage - Breakdown (Min):40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:75V (Typ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:35pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)