TV06B160J-G
Description
TVS DIODE 16V 26V SMB
DataSheet
TV06B160J-G PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
Voltage - Breakdown (Min):17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):23.08A
Power - Peak Pulse:600W