SMC5K12CA-M3/I
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
5KW, 12V 5%,BIDIR,SMC TVS
DataSheet
SMC5K12CA-M3/I PDF
Type Description
Series:TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):12V
Voltage - Breakdown (Min):13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:19.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):251A
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Telecom
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)