SMDJ130A-HR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 130V 209V DO214AB
DataSheet
SMDJ130A-HR PDF
Type Description
Series:SMDJ-HR
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):130V
Voltage - Breakdown (Min):144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):14.4A
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)