SMAJ150HR3G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
400W 185.5V 10% UNIDIRECTIONAL T
DataSheet
SMAJ150HR3G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMAJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):150V
Voltage - Breakdown (Min):167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:266V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):1.1A
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)