1SMB18AT3G
Description
TVS, 600W, 18V UNIDIRECTIONAL
DataSheet
1SMB18AT3G PDF
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):18V
Voltage - Breakdown (Min):20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):20.5A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:870pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)