PGSMAJ10A R3G
Manufacturer
TSC (Taiwan Semiconductor)
VIGOR # :
Description
DIODE, TVS, UNIDIRECTIONAL
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
PGSMAJ10A R3G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Last Time Buy
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):10V
Voltage - Breakdown (Min):11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):23.5A
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)