STS321360B141
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE ESD SOD-323 36V 14PF
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
STS321360B141 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:70V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):6A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:14pF @ 1MHz
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C (TJ)