D24V0L1B2LPSQ-7B
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 24V 46V DFN1006-2
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
D24V0L1B2LPSQ-7B PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):26V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:46V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):2A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:90W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:6pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)