1PMT16AT1G
Description
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
1PMT16AT1G PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
Voltage - Breakdown (Min):17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:1000W (1kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)