8.0SMDJ85CA-T7
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 8KW 85V 5%BI DO-214AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
8.0SMDJ85CA-T7 PDF
Type Description
Series:8.0SMDJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):85V
Voltage - Breakdown (Min):94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):58.4A
Power - Peak Pulse:8000W (8kW)
Power Line Protection:No
Applications:Telecom
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)