SMS15CT1G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 15V 29V 6TSOP
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMS15CT1G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:5
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):17V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:29V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):12A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:350W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:95pF @ 1MHz
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)